Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Bingöl "depreme "hazırlıklı olmalıyız"

haberler.gif (647 bytes)


Rektör Feyzi Bingöl "depreme hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Haber yayını... - 16/01/2003

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi BİNGÖL, Elazığ'ın deprem riski altında olduğunu belirterek, depreme karşı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Elazığ'ın birinci derecede deprem kuşağında bulunduğunu vurgulayan BİNGÖL, "bu fay hattının harekete geçmesi söz konusu olabilir. Bunun içinde fay hattının geçtiği bölgelerde gerekli önlemler alınmalıdır" dedi.

Konuyla ilgili olarak sitemiz yazarlarından Sayın Gıyasettin DAĞ'ın "Elazığ ve Deprem" başlıklı yazısından çeşitli paraflar alıyoruz...

-    Elazığ Doğu Anadolu fayı da denilen aktif iki fay hattının “ortasında” yer almaktadır.Elazığ’ın büyük bir kısmı 1. derece geri kalan kısımları ise ikinci derecede deprem bölgesidir. Dolayısı ile Elazığ halkı ve yöneticileri her an depreme hazır olmak zorundadırlar.Yandaki haritadan da anlaşılacağı gibi Elazığ’ın büyük kısmı birinci derece deprem bölgesidir.

Elazığ Deprem Haritasını görmek için lütfen tıklayınız...

Elazığ İli Deprem Haritası - Büyük Resim İçin Tıklayınız...

-    Elazığ kent yerleşim alanı büyük oranda alüvyon zemin üzerine oturduğundan bu büyük bir risk oluşturmaktadır. Depreme dayanıklı evler yapmak noktasında hem inşaat mühendislerine ve odasına hem de müteahhitlere sağlam zemin üzerine kurulu alanlarda inşaat yapılması noktasında büyük görevler düşmektedir.

-    Özellikle Kesrik, Sürsürü, Kızılay ve civarı zemin açısından  en zayıf bölgeleri oluşturmaktadır.Bu bölgeler için yapı ruhsatı verilirken çok dikkatli davranılmalıdır. Bu alanlarda çok katlı yapılaşmaya izin verilmemeli ve ayrık ve bahçeli nizam uygulanmalıdır. Özellikle Sürsürü Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve çok hızlı bir yapılaşmanın olduğu Emniyet Müdürlüğü ve civarına dikkat edilmelidir.

-    Palu ,  ilçeler  genelinde  en riskli olanı oluşturmaktadır.Dolayısı ile Palu da yapılaşma konusunda daha hassas davranılmalı ve zeminin sağlam olduğu yerler yerleşime açılmalıdır.  Kovancılar zemin olarak karmaşık bir yapıdadır ama kesinlikle çok katlı yapılaşmaya müsait değildir. Buralarda mutlaka ayrık nizam uygulanmalıdır.

-    Elazığ genelinde en riskli bölgeyi Gezin ve civarı oluşturmaktadır. Gezin ve civarında (+), (-) 30)  yıl içerisinde 7 şiddetinde bir deprem olabilir.Ancak bu civarda da hızlı bir yapılaşma dikkat çekmektedir.  Hazar gölü de tektonik bir göl olduğu için  burada yapılaşma büyük bir risk oluşturmaktadır. Özellikle Gezin de göle yakın yerlerde yerleşime izin verilmemelidir.


Haber... www.elaziz.net/haber - 16/01/2003

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa  |  Elaziz.net Ana Sayfa