Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Elazığ Sanayisi Çöküyor...

haberler.gif (647 bytes)

 

Köy-Tür Kuluçka Tesislerinde Üretim Durdu..

Haber yayını... - 03/02/2003

Işıklar Ambalaj'dan sonra Köy-Tür Kuluçka Tesislerinde de üretim durdu.

Elazığ sanayinde son yıllarda meydana gelen olumsuzlukların ardı arkası kesilmiyor. Bir çok sanayi tesisi anahtar kapatarak üretimlerini durduruyor.  Tesisler birer birer kapanırken, işsizler ordusu da çığ gibi büyüyor.

Elazığ sanayisini kalkındırmak için birçok projeler hazırlanadursun, mevcut sanayi tesislerimiz birer birer kapanıyor. Işıklar Ambalaj'dan sonra, Köy-Tür Kuluçka Tesisleri'nde de üretim durdu.

Ortadoğu'nun ve Türkiye'nin en büyük ve en modern tesisi olan Köy-Tür kuluçka Tesisleri, 3. yılında kapısına kilit vuruldu. 2000 yılında hizmete giren Kuluçka Tesislerinde günde 200 bin adet civciv üretimi yapılıyordu. Yaklaşık 30 kişinin istihdam edildiği, İçme Beldesi'ndeki Kuluçka Tesislerinde arz-talep dengesindeki olumsuzluklardan üretime son verildi.

Köy-Tür Elazığ Müdürü Kadir MERCAN, üretime geçici bir süre için ara verildiğini ve burada çalışan personelin durumunun ise 1 hafta içinde netleşeceğini belirtti. Tavukçuluk sektöründe önemli bir krizin yaşandığını belirten MERCAN, "Tüm Türkiye'de tavukçuluk alanında çok büyük sıkıntılar bulunmaktadır. Tavuk fiyatları gün geçtikçe düşmektedir. Fazla talep olmayınca geçici bir süre için üretime ara vermiş bulunmaktayız. Civciv ihtiyacını Tarsus'taki tesislerimizden karşılayacağız. Tesislerimizde çalışan personelimizin durumu ise bu hafta içinde netleşebilir.

Bir kısım personel diğer tesislere aktarılabilir, bir kısım işçide ücretsiz izne ayrılabilir veya işten çıkarmada olabilir. Önümüzdeki hafta içerisinde belli olacaktır." dedi.

Işıklar Ambalaj'da Üretim Durdu...

Elazığ'da bir sanayi bacası daha tütmeyecek. Işıklar Ambalaj'a ait olan kağıt torba fabrikasında üretim durduruldu

Dirilmeye çalışan Elazığ sanayisi, Işıklar Ambalaj'a ait kağıt torba fabrikasında üretimin durdurulması haberiyle sarsıldı.

Işıklar Ambalaj, uzun süredir düşük kapasite ile çalışan Elazığ fabrikasında üretimi durdurma ve toplam 21 personelini işten çıkarmayı planlıyor. Işıklar Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, Elazığ ve Bartın fabrikalarında üretimin yeniden başlamasının, Çumra ve İzmir fabrikalarında kapasite kullanım oranının yüzde 100'e ulaşması durumunda planlandığı belirtildi.

Elazığ-Malatya karayolunun 14. kilometresinde bulunan fabrika, 1977 yılında Elazığ Kağıt Torba A.Ş. (ELTAŞ) olarak faaliyete başlamıştı. 1995 yılında Işıklar Ambalaj'a devredilen fabrika yılda 52 milyon 399 bin adet çimento ve kireç torbası üretimi gerçekleştirirken, fabrikada 29 kişi istihdam ediliyordu...


Haber... www.elaziz.net/haber - 16/01/2003

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa  |  Elaziz.net Ana Sayfa