Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Güçbirliği "Ferrokrom'a" Talip Değil

haberler.gif (647 bytes)

Elazığ Güçbirliği Ferrokrom'dan Vazgeçti...

Haber yayını... - 04/05/2003

Güçbirliği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat DEMİRBAĞ, yaptığı basın açıklamasında Ferrokrom Tesislerinden neden vazgeçildiğini anlattı..

02.02.2002 tarihinde, Elazığlı 100 işadamının, Elazığ’ın geleceğine yön vermek ve kalkınmasında öncülük etmek amacıyla bir araya gelerek kurmuş oldukları Elazığ GÜÇ BİRLİĞİ A.Ş. Kuruluşundan bu güne kadar, yatırım yapmak amacıyla çeşitli sektörlerde fizibilite faaliyetlerini sürdürmektedir.  

Bu araştırma süreci içerisinde, Eti Krom A.Ş.’ye ait Ferrokrom fabrikasının da özelleştirme kapsamına alınması sebebiyle, Elazığ Güç Birliği AŞ’nin yönetici kurmayları, Ferrokrom hakkında da fizibilite çalışmaları yaparak, Giç Birliği AŞ’nin bu sektörde yatırıma yönelmesi konusunu sorgulamışlardır. 

Hukukçu, yeminli mali müşavir ve konunun uzmanlarından oluşan şirket kurmaylarının Güç Birliği A.Ş. yönetim kuruluna sunduğu Fizibilite raporunda; 

Eti Kroma ait Ferrokrom tesislerinin, Güç Birliği AŞ’nin incelemiş olduğu diğer sektör yatırım alanlarına göre, Rantabilitesinin az olduğu belirtilerek, Özelleştirme kurulunca ilan edilen, Ferrokrom tesislerinin incelenmesi ile ilgili sürenin kısa olduğu, bu sınırlı süre içerisine Rasyonel bir araştırmanın yapılamamasının ve doğru kararlar verilemesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir. 

Ayrıca, Eti Kromun özelleştirilmesi için yapılacak ihale şartnamesinin de tek yanlı hazırlandığı gerçeği de göz ardı edilmemiştir. 

Elazığ Güç Birliği AŞ’nin 27 Nisan 2003  günü yapılan ortaklar genel kurulunda, bu raporlar enine boyuna müzakere edilmiş ve ortaklar gene kurulunca; 

ETİ Krom A.Ş.’ye ait Ferokrom tesislerinin özelleştirilmesi ihalesine, girilmemesine, bu sektöre yönelmek yerine, doğal mermer ve kompoze mermer üretimi sektörüne yönelik çalışmalar başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir… 

Kamuoyuna duyurulur…

GÜÇ BİRLİĞİ AŞ
Yönetim Kurulu Başkanı
Nihat DEMİRBAĞ
..


Haber... www.elaziz.net/haber - 04/05/2003

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - 233 28 88 - Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa  |  Elaziz.net Ana Sayfa