Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

Ana Sayfa Gündem Ekonomi Siyaset Basında Bugün Kulis Araştırma Dosyaları Arşiv

 


Hazar Baba Kayak Merkezi’nde Kar kalınlığı 2 metreyi buldu
 

haberler.gif (647 bytes)

   

Memleketten Yorumlar 08/03/2003

Ulusal Tv kanalları, yıldızlı konaklama tesisi yok diye Hazar Baba Kayak Merkezi’ndeki kar kalınlığını ve hava durumunu  söylemiyorlar?

Mehmet TOPAL

Yapımı için 1992 yılında start verilerek çalışmalara başlanılan, Elazığ Valisi Mehmet Canseven’in döneminde bölgedeki istimlak işlemleri süratle tamamlanan, Vali Lütfullah Bilgin zamanında da mevcut tesislerle birlikte  bölge halkının kış sporları yapabilmesi için hizmete açılan Hazar Baba Kayak Merkezi’nde  kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu öğrenildi.

Elazığ’a 25 km uzaklıkta bulunan, Sivrice ilçesine 6 km mesafede ve deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte yer alan, 2437 metredeki Gökçen Tepesi adlı zirvesiyle göz dolduran Hazar Baba Kayak Merkezi, içinde bulunduğumuz bu kış mevsiminde de, buraya kayak yapmak için gelenlere ev sahipliği yapıyor.

Hazar Baba Kayak Merkezine kayak yapmak için gelenlere her gün düzenli bir şekilde münibüs seferleri düzenleniyor. Telesky’in bulunduğu noktadaki tesiste kayak malzemelerinin kiraya verildiği, arzu edildiğinde ızgara türü yemek yemek imkanı da bulunuyor.

Kayak Merkezi’ne başta Elazığ olmak üzere çevre illerden gelen doktorlar, subaylar ve diğer bürokratlar gelerek günü birlik olarak kış sporu yapıyorlar.

Elazığ Turizm Müdürü Ahmet Bulut’tan alınan bilgilere göre, geçmiş yıllarda Hazar Baba Kayak Merkezi’nde 3 metreyi bulan kar kalınlığı seviyesinin bu yıl henüz yakalanamadığını, ancak 2 metrede kalındığını bildirdi.

Türkiye’deki Ulusal Televizyon kanallarının diğer kayak merkezlerindeki kar kalınlığı ve hava durumunu her gün vermelerinden, bu sıralama içerisinde Hazar Baba Kayak Merkezi’nin yer almayışı konusunda geçen yıllarda bir dizi çalışmalar yaptıklarını belirten Turizm Müdürü Ahmet Bulut, bunu sağlamak için yerel ve ulusal televizyon kanallarıyla temasa geçtiklerini, ancak burada yıldızlı konaklama tesisi olmadığı için bunda başarılı olamadıklarını da söyledi.

HAZAR BABA YÖRESİNE AİT TANITIM BİLGİLERİ

ELAZIĞ’A GELEN TURİST SAYISI(2000 Yılı)  
YERLİ TURİST SAYISI  57.587
YABANCI TURİST SAYISI 4.431

TOPLAM TURİST SAYISI

62.018
HAZAR GÖLܒNÜN UZUNLUĞU 22 Km
HAZAR GÖLÜ SU SICAKLIĞI 10-11 C
HAZAR GÖLÜNÜN GENİŞLİĞİ 5-6 Km
HAZAR GÖLÜNÜN YÜZÖLÇÜMÜ 86 km27
DENİZDEN YÜKSEKLİĞİ 1.248 metre
HAZAR BABA KAYAK MERKEZİ  1.800 metre
TELEFERİĞİN ULAŞTIĞI NOKTA 2.210 metre
HAZAR BABANIN ZİRVESİ (GÖKÇEN TEPESİ) 2.437 metre
   
SİVRİCENİN ELAZIĞ’A UZAKLIĞI 25 Km
SİVRİCE-KAYAK MERKEZİ ARASI 6 KM
SİVRİCE İLE ZİRVE ARASI 8 Km
KIŞIN KAR KALINLIĞI 3 metre

 

KURUDOLU GÖLÜ (BERVİ GÖLÜ) :

 

Göl; Hazar Baba Dağı’nın zirvesinde bulunmaktadır. 1895 yükseltisinde elips şekilli olup, 175 m uzunluğunda, 125 m enindedir. Göl çevresinde tabandan 30-70 m yüksekte tepeler yer almaktadır. Gölün çevresinde ise yayla mevcuttur.

 

KARAÇALI KAYNAK SUYU :

 

Eskiden Elazığ’ın içme suyunun bir kısmını karşılıyordu. Bu su Elazığ’da kurulan tesislerde paketlenerek satılmaktadır. Şehir içerisinde Elazığ Belediyesi’nin mahallelerde yaptırdığı sebil çeşmelerden halk bu suyu bedava içmektedir. Hıfsısıhha Raporuna göre bu suyun tadı normal, berrak, renksiz, kokusuz ve tortusuzdur. Sertlik derecesi 7 (Fr), pH’ı 8’dir.


gazetesayfa.gif (565 bytes) Araştırma... Gazeteci Yazar: Mehmet TOPAL
/ http://www.elaziz.net/yazar/mehmet

Haber... www.elaziz.net/haber - 08/03/2003

Elaziz.net Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.
www.elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 Fax: 233 21 81
Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Ana Sayfa