Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

       

 

Elaziz.net Ana SayfaBİZ ELAZIĞ’IZ… BİZ BU ŞEHRİN YÜREKLİ İNSANLARIYIZ…

DYP Elazığ İl 2. Başkanı Sayın Murat CANBAY ile yapılan röportaj

E.Kara : - Elazığ'a Modern Şehir Diyebilir miyiz?

M. Canbay - Bu sorunun cevabını yorumlarken şehrin on yılına damgasını vuran Hamza Yanılmaz'ın Belediye Başkan Adayı olmamasını arzu ederdim... Öyle ki, şehri son yılında hiç bir mega proje hayata geçirilmemiş; şehrin önümüzdeki on yılına yirmi yılına ait ihtiyaçları günübirlik politkalar yüzünden göz ardı edilmiştir... Malatya, Gaziantep, Konya, Kayseri gibi modern şehir görüntüsüne sahip illerimize baktığımızda Elazığ'da 'misyon...'  ve 'vizyon...' tanımayan bir garip anlayış ile karşı karşıya gelirsiniz. Elazığ'ın geri kalmışlığını sokaktaki insan bile artık sesli olarak söylemeye başlamıştır.

E.KARA - 1999'da Söylenenler Yapılmış mıdır?

M. Canbay - 1999 Belediye Başkanlığı seçimlerinde neler vaat edilmedi ki?. Harput Şelalesinin 'buharlaştığını...' görüyoruz. 1932'lerden beri Elazığ Belediye Sarayı olarak hizmet vermekte olan bugünkü Belediye Hizmet binası ne yenilenmiş ve nede Elazığ'a layık modern bir Belediye Sarayı kazandırılamamıştır... Onlar ancak süfli kelimeler arkasına gizlenerek 'hayali saraylar...' yaparak milletin gözünü boyamışlardır. Elazığ Belediyesinin diğer kurumlar ile 'hizmet paylaşımı..' yolunu tercih edeceğine; kavga yolunu seçmiştir. Zübeyde Hanım Caddesi konusunda kamuoyu önünde cereyan eden 'senindi-benimdi...' kavgaları bu caddenin yapımını üç yıl geciktirmiştir... 18 Nisan 1999 sabahı Belediye ekiplerinin ve kepçelerinin Orman Fidanlık alanında olacağını söyleyen bir anlayış hala şehrin 'kültür parkı...' projesine el atmış değildir... Vali Fahribey Caddesi on yıldır genişletiliyor?. Şunu söylemek isterim, Belediye Asrın anlayışını yorumlamaktan çok uzaklardadır...E.KARA - Peki, siz nasıl ve ne şekilde çalışacaksınız?.

M. Canbay - Bizler öncelikle şehircilik anlayışına bir vizyon getireceğiz... Paylaşımcı ve katılımcı bir kültürle hizmeti önce gönüllere taşıyacağız... Sonra, uygulamaya koyacağız... Belediye Başkan adayımız Süleyman Selmanoğlu'nun açıkladığı kısa-orta ve uzun vadeli projeler kapsamında bir eylem planı dahilinde hayata geçirileceklerdir. Öncelikle, basınımızla birlikte her adımımızı konuşacağız... Halkımızla birlikte şehri ileri ufuklara taşıyacağız...

E.KARA - Elazığ, bilindiği üzere 100 binin üzerinde genç ve dinamik olan bir şehir...  Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

M. Canbay - Bizler, Eğitimci bir başkan sıfatı taşıyan Sayın Selmanoğlu'nun etrafında kenetlenerek çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik çok yönlü projeleri hayata geçireceğiz. Bugün Elazığ'da, 37 mahalle mevcuttur... Ne yazık ki, çocuklarımız ve gençlerimiz her bakımdan ihmal edilmişlerdir. Elazığ çoraklaştırılmıştır. Spora, kültür ve sanat'a yönelik çok amaçlı faaliyetler yapılmamıştır... Çevreci, katılımcı, üretimci bir vizyon takip ederek; mahallelerimizde süratle spor kompleksleri oluşturacağız... Sporu teşvik edici çalışmalar getirecek, özellikle de, uyuşturucu, alkol ve sigara ile makul bir mücadele başlatacağız... Sokak çocuklarına yönelik rehabilitasyon çalışmaları yapılacaktır.

E.Kara - Peki Yetim ve Kimsesizler İçin Neler Yapacaksınız?

M. Canbay - Bu şehirde hiçbir insanımızın onurunun kırılacağı manzara ile başbaşa bırakmayacağız... Daha düne kadar; yetimin, zayıfın, yolda kalmışın, ilim tahsil yapanın, mazlumun, kimsesizin üzerinden rant hesapları yapıldı... Temiz ve dürüst siyaset anlayışı ile yolda kalmış insanımıza, garibe, kimsesize, zayıfa kol kanat gereceğiz. Şehrin belirli merkezlerinde 'aş evleri' kurarak bu tür yerleri zengin kişilerimiz için özendireceğiz. Sosyal yardım ve hizmetleri 'tek havuzda toplayarak...' bilgisayar ortamında şehrin en ücra noktalarına kadar ulaşacak bir ağ kuracağız... Sadece, 'balık vermeyi değil; balık tutmayı da öğretecek' sosyal hizmet anlayışına katkıda bulunarak, geniş kapsamlı modern pansiyon türü yurtlar hizmete açacağız... 7'sinden 70'ine kadar insanımız için varız. İnsanı, Eşref'ül mahlukat bilen bir yüce anlayışa sahibiz.

E.Kara - Sayın CANBAY, bu yoğun temponuzda bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

M. Canbay - Bende bu fırsatı verdiğinizden dolayı teşekkür eder, kıymetli Hemşehrilerimize ve Elaziz.net okuyucularına şükranlarımızı sunarım

Röportaj tarihi : 22.03.2004


Diğer röportajlarımız için Röportaj Sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yakında, Diğer il yöneticilerimiz ve çeşitli konuklarımızla yapılan söyleşileri de bulacaksınız...

Elaziz.net Ana SayfaAraştırma Dosyaları

 • Etikrom Özel Araştırma Dosyası

 • Doğu Ekonomisi Felç Durumda

 • Elazığ'ın Ekonomi Kaleleri Düşüyor- 2002

 • Elazığ Ferrokrom Tesisleri Özel Dosyası...

 • Azerin Mezarı Hazar Baba Dağında Bulunuyor... 

 • TRT Repertuar Kurulu Yörede Söylenen 6 Eseri Daha Tescilledi...

 

Haber Ana Sayfa  |  Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Yollayın  |  Elaziz.net Ana Sayfa


Elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - Fax: 0424. 233 21 81  -  Elazığ  - Elaziz.net Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.