Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

 

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    E-Kütüphane Ana Sayfası/ << Geri Dön

   

 


TRT Repertuarına 5 Türkümüz Daha Tescillendi


TRT’ye Derleyen: Yük.Müh. Şemsettin Taşbilek


TRT Repertuar Kurulu Yörede Söylenen 6 Eseri Daha Tescilledi...

Büyük resim için tıklayınız

Araştırmacı TAŞBİLEK: "HARPUT
MÜZİĞİ, bir TÜRK MÜZİĞİ HARMANI’DIR. Bu harmanda Türklerin her türlü yaşayış ve anlayışlarından müziklerine yansıyan izler bulmak mümkündür."

Harput Musikisi'nin öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve yaşatılması yolunda Elazığ’da son yıllarda gerek ferdi, gerekse kurum ve kuruluşlar ekseninde önemli adımlar atılıyor. Türk Musiki Kültürü içerisinde kendine has yapısıyla temayüz etmiş olan Harput Musikisi hakkında son önemli gelişme de Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Şemseddin TAŞBİLEK'in TRT Repertuar Kurulu'na (Elazığ-Harput Müziği olarak) 5 eserin daha tesciline yönelik gayretleri oldu. TRT Türk Halk Müziği Repertuarı'nda artık Harput Peşrevi, Zülküf Türküsü, Urum kızı, Yüzük Türküsü ve Hüseyni Ara Hoyrat adlı eserler Harput-Elazığ Müziği olarak icra edilmek üzere tescil edildi.Tarihin hemen her döneminde bir kültür ve sanat şehri olan Harput-Elazığ’ın zengin kültürel hayatı içerisinden süzülerek gelen kültür değerleri içerisinde Harput Müziği büyük Özellik arz eder. Türk Musiki Kültürü içerisinde kendine has yapısıyla temayüz etmiş olan Harput Musikisi'nin öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve yaşatılması önemli bir konudur. Bu amaca bugüne kadar gerek ferdi olarak gerekse gönüllü kuruluşlar olarak bu konuya büyük hassasiyet gösterilmiş ve bunun yansıması olarak da bugün basta Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği, Elazığ Folklor ve Turizm Derneği ve buradan ismini sayamayacağımız bir çok kültür amaçlı sivil toplum kuruluşlarının gayretleri sayesinde Elazığ’da adeta bir müzik ordusu yetiştirilmiş ve bunlar ilimiz adına güzel gelişmelere vesile olmuşlardır.

Bu münasebetle, Harput Musikisi hakkında son önemli gelişme de Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Şemseddin TAŞBİLEK'in TRT Repertuar Kurulu'na (Elazığ-Harput Müziği olarak) 6 eserin daha tesciline yönelik gayretleri oldu. TRT Türk Halk Müziği Repertuarı'nda bundan böyle Harput Peşrevi, Zülküf Türküsü, Urum kızı, Yüzük Türküsü ve Hüseyni Ara Hoyrat adlı eserler Harput-Elazığ Müziği olarak icra edilmek üzere tescil edildi.

Bugün bilinen eserler olarak sayılan yüzün katları ile ifade edilen Elazığ-Harput müziğinin günümüzde en büyük kanayan yarası, zamanında bu türküleri derleyen kişilerin bu eserleri hiçte bir sanatçıya ve araştırmacıya yakışmayacak şekilde kendi yörelerinin eseriymiş gibi ele alıp o yöreler adına bir yerlere kaydının yapılmasını sağlaması olmuştur. Bugün tamamen Elazığ’a ait olan Bir Huş Türküsü’nün -Muş Türküsü olarak bilinmesi ve geç te olsa bu yanlışın sonradan düzeltilmesi gibi.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Baskanı Şemseddin TAŞBiLEK; "Harput'u kültürel yönden ilmi bir metodoloji çerçevesinde çok yönlü olarak ele alıp incelemek, Türk ve Dünya kültürüne tanıtmak ve gelecek kuşaklara devretmek, bu yüksek kültürün bugünkü mirasçıları olan bizlerin gelecek kuşaklara karşı olan vicdan borcudur" dedi.

Bugünkü haliyle Harput Müziği, bir Türk Müziği Harmani olarak kendisini göstermektedir. Yani su andaki sınıflandırmaya göre Harput Müziği; Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği gibi üç ana müzik akımının tam bir harmanı olan eserler ve ezgilerle karsımızda durmaktadır. Sesini ve sazını musiki disiplini içerisinde bir düzen altına alarak kendi tarzını ortaya koymuş olan Harput-Elazığ insani, Türk musikisine tarih içerisinde çok önemli eserler kazandırmış olmasına rağmen bunu günümüze kadar koruyamamış, bir kısmı unutulurken bir kısmı da maalesef başka illerin türküsü olarak vitrine sürülmüştür. Amacımız, bir kültür şehri olan ilimizi bu sıfatına yaraşır bir şekilde kendi zenginlikleriyle donatmak ve onları korumak olmalıdır." dedi.

Tescili yapılan 6 Eser Şöyle...

1- Harput Peşrevi - Okumak İçin Tıklayınız...
2- Yüzük Türküsü 1. Sayfayı Okumak İçin Tıklayınız...
  Yüzük Türküsü 2. Sayfayı Okumak için Tıklayınız.
3- Zülküf Türküsü 1 Sayfayı Okumak İçin Tıklayınız.
  Zülküf Türküsü 2. Sayfayı Okumak için Tıklayınız.
4- Aman Urum Kızı
5- Her Kitabe (Muhalif Tatyan) 1. Sayfayı Okumak İçin Tıklayınız.
  Her Kitabe (Muhalif Tatyan) 2. Sayfayı Okumak İçin Tıklayınız.
  Her Kitabe (Muhalif Tatyan) 3. Sayfayı Okumak İçin Tıklayınız.

*** Şemsettin TAŞBiLEK'in TRT'ye kazandırdığı 6 eser içinde yer alan Zulküf Türküsü’nün çıkış hikayesini Fırat’ın Sesi'nde aynen yayınlıyoruz.

Haber... Elaziz.net Haber Merkezi /04/08/2003

Zülküf Türküsünün Çıkış Hikayesini Okumak İçin tıklayınız

Araştırma Dosyaları

 • Etikrom Özel Araştırma Dosyası

 • Doğu Ekonomisi Felç Durumda

 • Elazığ'ın Ekonomi Kaleleri Düşüyor- 2002

 • Elazığ Ferrokrom Tesisleri Özel Dosyası...

 • Azerin Mezarı Hazar Baba Dağında Bulunuyor... 

 • TRT Repertuar Kurulu Yörede Söylenen 6 Eseri Daha Tescilledi...

Haber Ana Sayfa  |  Haber Arşivi  |  Haber Kaynak  |  Haber Yollayın  |  Elaziz.net Ana Sayfa


Elaziz.net Haber Merkezi. Tel: 0.424.237 90 99 - Fax: 0424. 233 21 81  -  Elazığ  - Elaziz.net Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.