Aziz Şehir Elazığ'a Hoş Geldiniz

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

 Ana Sayfa    Menü Seçimi    Röportajlar - Hayrettin BARUT << Geri Dön

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

Röportajlar / Şemsettin TAŞBİLEK:

book1b.gif (1694 bytes)

Değişik Kişi ve Kurumlarla yapılan yeni röportajlar kısa zamanda burada...


Şemsettin TAŞBİLEK "Harput Müziği" 5 Türkünün TRT Repertuarına Alınması ile ilgili yapılan röportaj.

Mehmet Ağar

Mehmet Ağar - 2 Hayrettin Barut

Diğer Röportajları Okumak İçin Tıklayınız...

Fırat'ın Sesi Dergisinde yayınlanan röportajdan alınmıştır.  

Araştırmacı TAŞBİLEK: "HARPUT
MÜZİĞİ, bir TÜRK MÜZİĞİ HARMANI’DIR. Bu harmanda Türklerin her türlü yaşayış ve anlayışlarından müziklerine yansıyan izler bulmak mümkündür."


Harput Musikisi'nin öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve yaşatılması yolunda Elazığ’da son yıllarda gerek ferdi, gerekse kurum ve kuruluşlar ekseninde önemli adımlar atılıyor. Türk Musiki Kültürü içerisinde kendine has yapısıyla temayüz etmiş olan Harput Musikisi hakkında son önemli gelişme de Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Şemseddin TAŞBİLEK'in TRT Repertuar Kurulu'na (Elazığ-Harput Müziği olarak) 5 eserin daha tesciline yönelik gayretleri oldu. TRT Türk Halk Müziği Repertuarı'nda artık Harput Peşrevi, Zülküf Türküsü, Urum kızı, Yüzük Türküsü ve Hüseyni Ara Hoyrat adlı eserler Harput-Elazığ Müziği olarak icra edilmek üzere tescil edildi.

Tarihin hemen her döneminde bir kültür ve sanat şehri olan Harput-Elazığ’ın zengin kültürel hayatı içerisinden süzülerek gelen kültür değerleri içerisinde Harput Müziği büyük Özellik arz eder. Türk Musiki Kültürü içerisinde kendine has yapısıyla temayüz etmiş olan Harput Musikisi'nin öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve yaşatılması önemli bir konudur. Bu amaca bugüne kadar gerek ferdi olarak gerekse gönüllü kuruluşlar olarak bu konuya büyük hassasiyet gösterilmiş ve bunun yansıması olarak da bugün basta Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği, Elazığ Folklor ve Turizm Derneği ve buradan ismini sayamayacağımız bir çok kültür amaçlı sivil toplum kuruluşlarının gayretleri sayesinde Elazığ’da adeta bir müzik ordusu yetiştirilmiş ve bunlar ilimiz adına güzel gelişmelere vesile olmuşlardır.

Bu münasebetle, Harput Musikisi hakkında son önemli gelişme de Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Şemseddin TAŞBİLEK'in TRT Repertuar Kurulu'na (Elazığ-Harput Müziği olarak) 5 eserin daha tesciline yönelik gayretleri oldu. TRT Türk Halk Müziği Repertuarı'nda bundan böyle Harput Peşrevi, Zülküf Türküsü, Urum kızı, Yüzük Türküsü ve Hüseyni Ara Hoyrat adlı eserler Harput-Elazığ Müziği olarak icra edilmek üzere tescil edildi.

Bugün bilinen eserler olarak sayılan yüzün katları ile ifade edilen Elazığ-Harput müziğinin günümüzde en büyük kanayan yarası, zamanında bu türküleri derleyen kişilerin bu eserleri hiçte bir sanatçıya ve araştırmacıya yakışmayacak şekilde kendi yörelerinin eseriymiş gibi ele alıp o yöreler adına bir yerlere kaydının yapılmasını sağlaması olmuştur. Bugün tamamen Elazığ’a ait olan Bir Huş Türküsü’nün -Muş Türküsü olarak bilinmesi ve geç te olsa bu yanlışın sonradan düzeltilmesi gibi.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Araştırma ve Uygulama Merkezi Baskanı Şemseddin TAŞBiLEK; "Harput'u kültürel yönden ilmi bir metodoloji çerçevesinde çok yönlü olarak ele alıp incelemek, Türk ve Dünya kültürüne tanıtmak ve gelecek kuşaklara devretmek, bu yüksek kültürün bugünkü mirasçıları olan bizlerin gelecek kuşaklara karşı olan vicdan borcudur" dedi.

Bugünkü haliyle Harput Müziği, bir Türk Müziği Harmani olarak kendisini göstermektedir. Yani su andaki sınıflandırmaya göre Harput Müziği; Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği gibi üç ana müzik akımının tam bir harmanı olan eserler ve ezgilerle karsımızda durmaktadır. Sesini ve sazını musiki disiplini içerisinde bir düzen altına alarak kendi tarzını ortaya koymuş olan Harput-Elazığ insani, Türk musikisine tarih içerisinde çok önemli eserler kazandırmış olmasına rağmen bunu günümüze kadar koruyamamış, bir kısmı unutulurken bir kısmı da maalesef başka illerin türküsü olarak vitrine sürülmüştür. Amacımız, bir kültür şehri olan ilimizi bu sıfatına yaraşır bir şekilde kendi zenginlikleriyle donatmak ve onları korumak olmalıdır." dedi.

*** Şemsettin TAŞBiLEK'in TRT'ye kazandırdığı beş eser içinde yer alan Zulküf Türküsü’nün çıkış hikayesini aynen yayınlıyoruz.

**** Zülküf Türküsü

Başa Dön

Promosyon Kibritleri ... Ürünler Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız...

footer top left corner  footer top right corner
footer bottom left corner  footer bottom right corner

footer top left corner  footer top right corner

www.elaziz.net -  Elazığ İli Güncel WEB Sitesi - Hızlı Menü Seçimi - Sık Kullanılanlara Ekle

 footer divider


Elazığspor
- Gakkoşistan - Fıkralarımız - P.H.Defteri - Geleneklerimiz - Şehir Rehberi - Resimlerimiz - İlçelerimiz - Harput Özel
- Tarihimiz - Musikimiz ! - Türkülerimiz - Efsanelerimiz - Camilerimiz - Resmi Bilgiler - Sanayimiz - Turizm Kaplıca -
-
Yerel Kültür - Yerel Folklor - Yerel Mutfak - Yerel Müzik - Yerel Lehçemiz - Yerel MP3 - Şiirlerimiz - Şıra Pazarı - Yeni -
- Basılı Yayınlar - Ö.Telefonlar - Özel Duyurular - 1999 Güneş T. - Derneklerimiz - E.Tüketici Derneği - Depremler - E. Basın List -
 
- Siyaset - Röportajlar - Uçak Seferleri - Anılarınız - Linkler - Kültür ve Sanat - Nöbetçi Eczane

Güncel  :
| 
Elazığ Forumlar | Yazarlar | Haberler | A.Dosyaları | Ferrokrom | Mail Listesi | Anketler | E-Ticaret |

   
footer bottom left corner
 
| Tasarım | Site Harita | Bize Ulaşın | Reklam | Başa Dön | Hakkımızda |    Ana Sayfaya Dönüş